Higienizacja zębów

Zabieg higienizacji zębów to oczyszczanie zębów wykonywane przez stomatologa lub higienistke stomatologiczna. Może stanowić uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej, ponieważ w gabinecie dentystycznym z dużą skutecznością pozbędziemy się nalotów, które mogą sprawiać problem w warunkach domowych.

W ramach higienizacji jamy ustnej stomatolog usuwa kamień nazębny, a także osady powierzchniowe i bakteryjną płytkę nazębną. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe dzięki kilku etapom, do których należą:

 1. skaling - usuwanie kamienia nazębnego;
 2. piaskowanie - usuwanie osadów oraz przebarwień;
 3. polerowanie - wygładzanie powierzchni zęba, co ogranicza odkładanie się nalotów;
 4. fluoryzacja - lakierowanie zębów polega na wzmocnieniu szkliwa fluorem, a tym samym zwiększeniu jego odporności na próchnicę.

Wskazania do higienizacji zębów:

Profilaktycznie higienizację zębów może wykonać każdy, warto jednak najpierw omówić indywidualne potrzeby ze stomatologiem. Może on stwierdzić zwiększoną potrzebę stomatologicznego oczyszczania jamy ustnej ze względu na predyspozycje do rozwijania się próchnicy. Z drugiej strony, jeśli w naszej diecie nie ma nadmiernych ilości cukru i prawidłowo czyścimy zęby, to nie musi dotyczyć nas problem kamiennych złogów. Wtedy podczas zabiegu higienizacji wystarczająca będzie likwidacja osadów i przebarwień w ramach piaskowania i polerowania.

Ogólnie przyjmuje się, że najlepiej korzystać z usługi higienizacji zębów raz na kwartal. Warto skonsultować z dentystą, jaka częstotliwość zabiegów będzie odpowiednia w naszym przypadku. Nie bez znaczenia jest też samodzielna kontrola. Jeśli nie możemy doczyścić zębów, dostrzegamy nieestetyczny osad lub nie możemy się go pozbyć podczas szczotkowania, nalezy udać się na przeglad jamy ustnej. Takie sytuacje mogą pojawiać się częściej u osób, które często piją kawę lub herbatę, palą papierosy lub stosują dietę ubogą w składniki mineralne.

Obowiązkowo higienizację zębów wykonuje się u osób, które chcą wybielić zęby metodą gabinetową. Jedynie dokładnie oczyszczona powierzchnia zębów jest w pełni podatna na działanie środka wybielającego. Procedura zalecana jest też u osób, które noszą aparat ortodontyczny utrudniający dokładne mycie zębów.

Głównymi wskazaniami do higienizacji jamy ustnej są zatem:

 1. ogólna profilaktyka stomatologiczna;
 2. osady powstające w wyniku palenia i sięgania po kawę lub herbatę;
 3. kamień nazębny;
 4. skłonność do próchnicy;
 5. leczenie ortodontyczne;
 6. paradontoza
 7. wybielanie zębów.


Zapraszamy na wizytę do naszej kliniki w Londynie

Polska przychodnia w Londynie oferuje: